Evapsie
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Evapsie

Harry Potter ve RPG'nin birleştiği adres(:

AnasayfaKapıLatest imagesKayıt OlGiriş yap

I.Snıflar---I. Ders:Astronomiye Giriş ve Tanışma

3 posters
YazarMesaj
Paul St. Tyrus
Astronomi Profesörü ~ Koro Şefi
Paul St. Tyrus

Ruh Hali : I.Snıflar---I. Ders:Astronomiye Giriş ve Tanışma Huysuz10

Seviye
RP Puanı:
I.Snıflar---I. Ders:Astronomiye Giriş ve Tanışma Left_bar_bleue90/100I.Snıflar---I. Ders:Astronomiye Giriş ve Tanışma Empty_bar_bleue  (90/100)

I.Snıflar---I. Ders:Astronomiye Giriş ve Tanışma Empty
MesajKonu: I.Snıflar---I. Ders:Astronomiye Giriş ve Tanışma   I.Snıflar---I. Ders:Astronomiye Giriş ve Tanışma Icon_minitimeC.tesi Ağus. 15, 2009 11:50 am

Paul sabah kaltığında dersinin öğlenden sonra olduğunu hatırlayıp tekrar uyumak istedi lakin uyuyamadı.Paul bunun üzerine duşa girip hazılradın ve kahvaltı yapmak için aşağıya inmeye başladı.Aheste aheste iniyordu Paul zaten saat erkendi ve kahvaltının kaldırılmasına daha vardı.Her kattaki havayı belki milyonuncu kez içine çekmesine rağmen her seferinde heycanlanıyordu.Paul büyük salona girdiğinde bir hafızasına birden anılar hücum etti.Seçmen şapkayı kafasına geçirdiği ankoroda şarkılar söyledi an hepsi bir su gibi akmaya başladı.Paulu tatlı rüyadan çatlak bir erkek sesi uyandırdı buyuk ihtimalle bu ses 5.sınıflardan Steven Malborn'unkiydi Paul arkasını döndüğünde bu tahminde yanılmamıştı Steven: -Günaydın Profesör.
-Günaydın Steven.
-Profesör
-Steven 5. snıfların ödev teslim süreleri haftaya pazartesi doluyor bişey değil.
dedi Paul gerçilafı öğrencinin ağzına tıkmıştı ama olsun en sevmedi şeydi dersi derste dinlameyip sonra soran öğrenciler.Paul biraz kızmıştı ama öğrencilerin o masasına doğru ilerlerken cıvıldaşarak "Günaydın" demeleri keyfini yerine getirmişti.Kahvaltı boyunca pek konuşmadı.Kahvaltıdan sonra kütüphaneden birakç kitap alıp Profesörler Odasında okumaya başladı.Çoğu ders sabah oldu için oda sakindi.Paul taki gözleri yorulup çevreye baktığında vaktin öğle vakti olduğunu farketti.Öğle yemeğin bir sandiviç ve çay ile geçiştirdi.Sonra birkaç profesörle sohbet etti.Ders saatinin yaklaştığını farkedince hızlı adımlarla dersliğine doğru ilerlemeye başladı.Derliğe ulaştığıda çoğu öğrencinin dersliğe geldiği gördü.Ders zili çaldığında bütün öğreciler hazırdılar.Paul kapı kapatıp konuşmaya başladı ciddi bir tavırla: "Evet ben Astronomi Profesörünüz Paul S. Tyrus eğer bir aksilik olmassa bu sene Astronomi derslerini ben anlatacağım öncelikle size birkaç kuraldanbahsetmek isterim:
*Öncelikle ben ders anlatırken konulmasından nefret ederim eğer yeltenmek isteyen olursa bu kulenin Hogwarst'ın en yüksek kukesi olduğunu söylerim.
*Her zaman haklıyımdır.
*Hakklı olmadığım zamanlar olabilir ki bu normaldir bendir insanım o zaman 2. söylediğim kural geçerlidir."
durdu ve gene ciddi bir tavırla: Bundan sonra dediklerimi not alın sınavlarda lazım olacak diye bir uyarı yaptı devam etti: Ve son olarak:
Astronomi sadece burçlardan ibaret değildir Kısaca şöyle bir Astronomiyi(Gökbilim)tanıtmak gerekirse Astronomi:
kökenleri, evrimleri, fiziksel ve kimyasal özellikleri ile gök cisimlerini açıklamaya çalışmak üzere gözleyen bilim dalıdır.yanı daha daha açık bir deyişle, yörüngesel cisimleri ve Dünya atmosferinin dışında gerçekleşen, yıldızlar, gezegenler, kuyrukluyıldızlar, kutup ışıkları, galaksiler (gökadalar) ve Kozmik mikrodalga arkaplan ışıması gibi gözlemlenebilir tüm olay ve olguları inceleyen bilim dalıdır. Evrende bulunan her çeşit maddenin dağılımını, hareketini, kimyasal bileşimini, evrimini, fiziksel özelliklerini ve birbirleriyle etkileşimlerini inceler."
dedi Paul sonra devam etti daha yavaş ve üstüne basarak:
"Astronomi terimi eski Yunanca'daki astron ve nomos (άστρον et νόμος) sözcüklerinden türetilmiş olup, «yıldızların yasası» anlamına gelir.Gök bilimi yeryüzündeki en eski bilimlerden biri olarak kabul edilir. Arkeolojik bulgular en eski çağlarda bile insanların gök biliminin konuları hakkında bilgileri olduğunu ortaya koymaktadır. Neolitik çağda insanlar ekinoksların periyodik karakterini, mevsimlerle ilişkisini ve bazı takımyıldızları bilmekteydiler. Modern gök bilimi gelişimini, özellikle antik çağdaki ve onları izleyen matematikçilere ve Ortaçağ’ın sonunda keşfedilmiş gözlem aletlerine borçludur. Başlangıçta ayrılmaz bir ikili sayılan ve paralel olarak ilerleyen astroloji ve gök bilimi zamanla yollarını birbirlerinden ayırmak zorunda kalmışlardır."dedi Paul gülümseyerek.Sonra devam etti:"Eveet şimdilik bu lkadar yeter sizi daha fazla yormak istemem üstelik bu daha ilk ders şimdi yeni bir parşömen çıkarın ve kendizi anlatan birer yazı yazınki ben size ona göre davranyım.Şu andan itibaren tam olarak 30 dakikanız var."dedi öğrenciler yazma işine başladığında oda elinde kitabıyla derslikte tur atmaya başladı sonra gözü saate ilişti neredeyse ders bitecekti Paul hafifce öksürdükten sonra öğrencilkere uyarıyı yaptı:
"Lütfen yazılarınızı bitrip masamın üzerine koyun zil çalmak üzere."dedi az sonra zil çalmıştı öğrencilerin koşuştururak dışrı çıkmasını izledikten sonra Paul parşömenleri kucaklıyıp odasına doğru yollandı.
Linda Bennoda
Gryffindor 1. Sınıf ~ Sihir Tarihi Dersliği Sorumlusu
Linda Bennoda

Ruh Hali : I.Snıflar---I. Ders:Astronomiye Giriş ve Tanışma Yoksu611

Seviye
RP Puanı:
I.Snıflar---I. Ders:Astronomiye Giriş ve Tanışma Left_bar_bleue10/100I.Snıflar---I. Ders:Astronomiye Giriş ve Tanışma Empty_bar_bleue  (10/100)

MesajKonu: Geri: I.Snıflar---I. Ders:Astronomiye Giriş ve Tanışma   I.Snıflar---I. Ders:Astronomiye Giriş ve Tanışma Icon_minitimePerş. Ağus. 20, 2009 12:49 pm

Tılsım Dersi'nin etkisinde kalmıştım. Hala sıkılıyordum, bu iyi değildi sanırım. Astronomi Kulesi'ne doğru giderken, şimdi gireceğim dersi düşünüyordum. ▫️ Umarım Astronomi Profesörü'müz, Profesör Rosepery kadar sert değildir. ▫️

Dersliğe girdiğimde içerisi bomboştu. Çok erken gelmiş olmalıydım. Bu durumda yapacağım en iyi şeyin Tılsım notlarımı gözden geçirmek olduğuna karar verdim. Not aldığım parşömeni çıkardım ve okumaya başladım.
▫️ Define gibi şeyleri bulmak için de tılsımlar kullanılabilir ha? Bir gün işime yarar umarım! ▫️

Yazılanları kaç kere okuduğumu bilmiyordum. Uzun zamandır başımı kaldırmamışım gibi geliyordu. Çünkü kaldırdığım da sınıf neredeyse dolmuştu. Bu güzeldi, dersin başlayacağının işaretiydi. Profesör zil çalmadan kısa süre önce geldi. Zil çaldığındaysa sınıf tamamen hazırdı ve profesör konuşmaya başladı. Çok ciddiydi. Ve yine umduğum gibi olmamıştı. Profesör Paul S. Tyrus(en azından bize bu kadarını söylemişti), derste konuşulmasından hoşlanmadığını çok net bir şekilde belirtti. Dediklerini not almak için parşömenimi çıkardım. Hızlıca yazmaya başladım:

Astronomi;
▪️ Galaksiler, gök cisimleri, Dünya atmosferi dışında gerçekleşen ve gözlenebilen tüm olay ve olguları inceleyen bilim dalıdır.
▪️ Evrende ki her çeşit maddenin dağılımını ve birbirleriyle etkileşimlerini inceler.
▪️ Eski Yunanca'da ki 'astron' ve 'nomos' kelimelerinden türemiştir ve 'Yıldızların Yasası' anlamına gelir.

Gök bilimi;
▪️ Yeryüzünde ki en eski bilimlerden olduğu kabul edilir.
▪️ En eski çağlarda dahi, insanların gök bilimi hakkında bilgileri olduğunu arkeolojik bulgular ortaya koymaktadır.
▪️ Başlangıçta ayrılmaz ikili sayılan astroloji ve gök bilimi zamanla birbirinden ayrılmıştır.

Yazmayı bitirdim ve başımı kaldırıp Profesör Paul'e baktım. Gülümsüyordu. Tekrar konuşmaya başladı fakat bu sefer ders hakkında değildi. Yeni bir parşömen çıkarıp, kendimizi tanıtan bir yazı yazmamızı istedi. Ben de dediğini yaparak yeni bir parşömen çıkardım ve karalamaya başladım...

Merhaba Profesör!

Ben Gryffindor'dan Linda Bennoda. Arkadaşlarım ve ailem kısaca Lini der. Safkanım fakat bu benim için bir şey ifade etmiyor.

Genelde sessiz biriyimdir ama neşeliyimdir. Müzik dinlemek, yazı yazmak, resim yapmak gibi klasik şeylerden hoşlanırım. Kendini beğenmiş insanlar dışında herkesle kolayca anlaşabileceğimi düşünüyorum, hep böyle oldu çünkü.

Yara almadan neredeyse günlerim geçmez. Ama bunlar küçük şeyler olduğundan pek önemsemiyorum. Üzerime çekiyor gibi bir halim var zaten...

Kısaca böyle biriyim. Tam olarak anlatmam zor.

Sihirle Kalın,
Linda Bennoda.

Kendimi tanıttığım ilk yazı olmadığından kolayca yazmıştım. Bu pek iyi olmadı aslında çünkü beklemek zorunda kaldım. Yazdıklarımı gözden geçirdim. Biraz zaman geçtikten sonra Profesör parşömenleri masasına bırakmamızı söyledi. Masasına doğru giderken yavaş hareket etmeye çalıştım. Parşömeni bıraktım ve o sırada çalan zille beraber dışarıya çıktım. Günün son dersiydi. Hala kahvaltıyla duruyordum ama bu beni rahatsız etmiyordu. Göl Kenarı'na gitmeyi düşündüm ama Gryffindor Ortak Salonu'na gitmeye karar verdim. Ortak Salon'a girdim ve Tılsım ödevimi yapmak için hazırlandım.
Marcia Celestine Bickle
Gryffindor 1. Sınıf ~ Quidditch Sahası ve Eşyaları Sorumlusu
Gryffindor 1. Sınıf ~ Quidditch Sahası ve Eşyaları Sorumlusu
Marcia Celestine Bickle

Ruh Hali : I.Snıflar---I. Ders:Astronomiye Giriş ve Tanışma Keyifl10
Nereden : NY

Seviye
RP Puanı:
I.Snıflar---I. Ders:Astronomiye Giriş ve Tanışma Left_bar_bleue10/100I.Snıflar---I. Ders:Astronomiye Giriş ve Tanışma Empty_bar_bleue  (10/100)

MesajKonu: Geri: I.Snıflar---I. Ders:Astronomiye Giriş ve Tanışma   I.Snıflar---I. Ders:Astronomiye Giriş ve Tanışma Icon_minitimeC.tesi Ağus. 22, 2009 8:16 am

Tılsım dersinden çıktığımda astronominin zevkli geçmesini ummaktan başka yapabileceğim hiçbir şey yoktu. Tılsım dersliğinden çıktığımda ise astronomi dersinin nasıl geçeceğini düşünmeyi bırakarak astronomi kulesini nasıl bulacağımı dert etmeye başladım. Tabi bir de ders kitaplarını almak için tekrar ortak salona dönmem gerekecekti. Hogwarts’taki bir gün içerisinde kendimi maraton koşuyormuş gibi hissediyordum. Fakat öğrencilerin çoğunun yaptığı gibi o gün işlenecek tüm derslerin kitaplarını taşımak bana göre değildi. Neden boşuna kendime yük edecektim ki? Tam portrenin önüne gelmiş parolayı söyleyecekken ortak salona çok girip çıkmamdan olsa gerek: “Ortak salonunu özlüyorsun galiba.” diye laf attı arkamdan bir ses. Umursamadan içeri girdim. Zaten Hogwarts’ta ezilmeyen bir tip olmak istiyorsan söylenen hiçbir şeyi umursamamalıydın.

Hızlı olmalıydım çünkü astronomi kulesine çıkan yolu bulmakta sorun yaşayacağımı tahmin ediyordum. Bu nedenle daha, büyük sınıflardan birinden yardım isteme faslı da vardı. Bir önceki dersten çıkarıp sandığının üst kısımlarına yerleştirmiş olduğum astronomi kitabını çantamdaki sihir tarihi kitabıyla değiştirip yedek mürekkep hokkamı da çantaya dikkatlice koyduktan sonra aynı hızla tekrar koridora çıktım. Ne şanslıydım ki tam da karşıdan geçmekte olan ve büyük sınıflardan olduğunu tahmin ettiğim bir Gryffindora rastladım. Aslında sınıfının büyük olmasını çok da umursamıyordum. Astronomi kulesini bilse yeterdi benim için. Adımlarımı hızlandırarak ona yetiştim. “Afedersin.” diye seslendim arkasından. Ona seslenenin kim olduğunu görmek için arkasını döndü. Kendi binasından olduğumu görünce yüzü yumuşadı diyebilirim. “ Efendim?” diye sordu. Evet, tanımadığın birine seni dersliğe kadar bırakmasını nasıl sorardınız? Direk sormaya karar verdim. Kabul edilmek ya da reddedilmek. Boşa zaman geçirmeye lüzum yoktu. “ Merak ediyordum da acaba astronomi kulesinin yolunu gösterir misin?” Karşımdaki kızın yüzünde bana kabul edeceğini düşündürten bir gülümseme oluştu. “ Elbette gösteririm.”

Astronomi kulesine çıkan o merdivenlerin başına gelene kadar kızla sohbet ettik. Çok tatlı biriydi ve sohbeti de hiç fena sayılmazdı. Merdivenlerin başına geldiğimizde sohbeti kesti. Onun bu merdivenleri çıkmaya hiç de hevesli olmadığını anlamıştım. Tam ona teşekkür edecekken, o konuşmaya başladı. “Bu merdivenlerin sonuna kadar çıkarsan astronomi dersliğini tam karşında göreceksin.” dedi. Ona içten bir teşekkür ederek merdivenleri çıkmaya koyuldum. Yarısına geldiğimde yorulmuştum. Dersliğe vardığımda ise oturmaktan başka bir şey düşünemiyordum. Her hafta bu merdivenleri tırmanmak tam bir işkence olacaktı. Derslikte kendime boş bir sıra bularak nihayet dinlenme pozisyonuna geçmenin verdiği hazzı yaşıyordum. O sırada profesör de içeri girerek kendini tanıtmaya başladı. Profesör Tyrus. En azından telaffuzu zor bir isim değildi. Hemen ardından profesör birbiri ardına kuralları sıralamaya başladı. Onun belki de Hogwarts’ın en sert öğretmeni olduğunu düşünmekten alamadım kendimi. Belki de bunun sebebi Hogwarts’ta çalıştığı yılların verdiği tecrübeydi.

Profesör sırasıyla astronominin ne demek olduğunu, adının nereden geldiğini ve kökenini anlattı. Profesöre yetişmekte zorlanmama rağmen söylediklerinin hepsini not almaya çalıştım. Dersin başlangıcından beri henüz çok geçmemişti ki profesörün kalın ve gür sesi kendimizi tanıtan bir yazı yazmamızı söyledi. Dersin bitmesine daha yarım saat vardı. Yani düşünmek ve yazmak için bol bol vaktim olduğu anlamına geliyordu bu. Not aldığım parşömeni bir kenara bırakarak yeni bir parşömen açtım önüme ve bizi hiç tanımayan birine kendimizi nasıl tanıtırız acaba, diye düşünerek yazmaya koyuldum.

“Ben Mia Bickle.
Bildiğiniz üzere Hogwarts’a bu sene başlayan öğrencilerden biriyim. Gryffindor binasında okuyorum. Binamı seviyorum ayrıca Hogwarts’ın şahane bir yer olduğunu düşünüyorum. Hele bu Hogwarts’ın en yüksek noktasından her şey daha da güzel görünüyor. Her neyse, girişken biriyimdir. Reddedilmekten korkmam. Zaten çoğu kişi de reddetmez beni. Bu nedenle pek çok arkadaşım var. Kolayca arkadaş edinebiliyorum. Ruh halim değişkendir. Herhangi bir şeyi bir gün severken sonraki gün nefret edebilirim. Fakat çevremdeki insanlar buna alıştıklarından artık yadırgamıyorlar. Bana yalan söylenmesinden nefret ederim. Bunu kolaylıkla da ortaya çıkarabilirim. Bir ikizim var. Boş zamanlarımızda beraber takılmayı severiz. Özel bir hobim yok fakat kitaplar vazgeçilmezlerimdir. Quidditch’e de ilgim var sayılır.

Sihir Günler.”

Parşömeni mürekkebi etrafına bulaştırmamaya çalışarak sardım. Profesör dersin bittiğini haber verdiğinde. Diğer öğrenciler gibi profesörün masasına yazımı bırakarak sınıftan çıktım. Haftanın son dersi de işte bitmişti. Güzel bir hafta sonu beni bekliyor.

Linda Bennoda
Linda Bennoda

Ruh Hali : I.Snıflar---I. Ders:Astronomiye Giriş ve Tanışma Yoksu611

Seviye
RP Puanı:

MesajKonu: Geri: I.Snıflar---I. Ders:Astronomiye Giriş ve Tanışma   I.Snıflar---I. Ders:Astronomiye Giriş ve Tanışma Icon_minitimeÇarş. Ağus. 26, 2009 12:01 am

RPOut:
Alıntı :
*Ders süresi bir haftatadır Rpglerinizi ben konuyu açtığımdan itibaren bırakabilirsiniz
Ne zaman bakılacak ?
Paul St. Tyrus
Paul St. Tyrus

Ruh Hali : I.Snıflar---I. Ders:Astronomiye Giriş ve Tanışma Huysuz10

Seviye
RP Puanı:
I.Snıflar---I. Ders:Astronomiye Giriş ve Tanışma Left_bar_bleue90/100I.Snıflar---I. Ders:Astronomiye Giriş ve Tanışma Empty_bar_bleue  (90/100)

MesajKonu: Geri: I.Snıflar---I. Ders:Astronomiye Giriş ve Tanışma   I.Snıflar---I. Ders:Astronomiye Giriş ve Tanışma Icon_minitimeÇarş. Ağus. 26, 2009 9:30 am

kapattım

I.Snıflar---I. Ders:Astronomiye Giriş ve Tanışma
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Tanışma.
» Berbat bir gün, güzel bir tanışma.
» Soğuk Havada Tanışma ^^
» I.Sınıflar~II.Ders:Çağlar Boyu Astronomi
» Ders 1 (Offline)